sobota, 17 września 2016

Jak dobrze zaprojektować szafę?


Źródło: www.flickr.com
Obecnie szafy potrafią zastąpić obszerne garderoby. Dzięki pomocy półek, szuflad i schowków, przechowywana w nich odzież jest zawsze uporządkowana. Gdzie najlepiej ją usytuować i jak najlepiej zaprojektować? Czego nie powinno w niej zabraknąć?

Funkcjonalność
Projektując szafę warto na początku pomyśleć nad mechanizmem otwierania drzwi. W małych  pomieszczeniach idealne będą drzwi przesuwne, a w dużych wnętrzach mogą być one uchylne. Oprócz przemyślanego rozkładu półek, drążków i szuflad, warto pomyśleć o zamontowaniu w szafie specjalnego oświetlenia. Wtedy poszukiwanie konkretnej części garderoby będzie o wiele wiele łatwiejsze.

Głębokość szafy 
Aby zaprojektować szafę wystarczy już metr kwadratowy wolnej przestrzeni, aby udało się zaaranżować w nim namiastkę upragnionej garderoby. Głębokość szafy - nie powinna ona wynosić mniej niż około 55-60 cm. Szerokość standardowych wieszaków zaczyna się wprawdzie od około 40 cm, jednak na uwadze należy mieć rękawy ubrań, które w płytkiej szafie będą się gniotły i niszczyły przytrzaskiwane drzwiami.



Drążki i wieszaki
 Bluzki, zwiewne sukienki, eleganckie koszule najlepiej czują się na wieszakach, które kolejno zahacza się na drążku. Montując drążek, należy dostosować go do swojego wzrostu oraz długości noszonej odzieży. Drążek, na którym będą wisieć dłuższe modele, takie jak sukienki czy płaszcze, może znaleźć się na wysokości 160-170 cm wysokości - dzięki temu nic się nie pogniecie. Drążkowi, na którym będą wisieć krótsze rzeczy, wystarczy natomiast około 50-60 cm wysokości. Warto zadbać, aby jego długość nie przekroczyła 100 cm. Ważne jest, aby drążek został zamontowany co najmniej 5-6 cm pod półką, tak, żeby można było swobodnie zawieszać na nim wieszaki.

Niektórzy w małych, ale głębokich szafach, zamiast klasycznych drążków stosują wieszaki poprzeczne. Takie akcesoria montowane są na praktycznej wysuwanej szynie. W zależności od budowy, można na nich wieszać zarówno ubrania, jak i dodatki, takie jak np. paski czy krawaty. Jeśli chcesz wykorzystać maksymalnie górne partie szafy, zamontuj tam pantografy tj. wieszaki z drążkiem, które z łatwością można ściągnąć niżej. Szafę warto wyposażyć również w specjalne wieszaki na spodnie. Te należy montować na wysokości około 140 cm.



Półki i szuflady
Projektując wygodną szafę nie wolno zapomnieć o półkach. To tam będziemy przechowywać niegniotącą się odzież - grube bluzy czy swetry, a także ręczniki, pościel, szlafroki. Półki powinny mieć około 45-50 cm szerokości i zostać zamontowane na wysokości wzroku. Oczywiście, warto zainwestować również w obszerne półki umiejscowione w szczycie szafy, gdzie warto przechowywać odzież sezonową oraz akcesoria, takie jak walizki, plecaki, poduszki czy kołdry.

W dole szafy dobrze zaplanować szuflady. Będą idealne na drobne części garderoby, takie jak rajstopy, skarpetki, bielizna czy apaszki. Najlepiej zainwestować w szuflady wyposażone w hamulec, dzięki któremu będą cicho się domykać.



Systemy porządkowania przestrzeni
Wysuwane druciane kosze pomogą nie tylko w porządkowaniu odzieży, ale również pościeli i ręczników. Utrzymanie ładu w przepastnym wnętrzu szafy będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli zainwestujemy w plastikowe pojemniki na kółkach, kartonowe pudła z wieczkiem czy specjalne wiszące organizery


Raj dla butów
W bardzo dużej szafie można wydzielić osobną przestrzeń na lekkie buty. Warto przechowywać je na specjalnych prawidłach, zamontowanych na płaskim, wysuwanym blacie. W szafie znajdą także Panie obszerną półkę dedykowaną szpilkom.

Przestrzeń nie tylko dla ubrań
Dysponując obszerną szafą, warto wygospodarować w niej miejsce na niewielki składzik. Producenci szaf oferują specjalne elementy, takie jak uchwyt na rurę od odkurzacza czy sprytny stelaż na żelazko. Oprócz tego możesz zdecydować się na składaną deskę do prasowania wyposażoną w haczyk, dzięki któremu z łatwością zawiesisz ją we wnętrzu mebla.





















6 komentarzy:

  1. Przemyślana szafa to podstawa ładu w domu. U mnie cała garderoba domowników mieści się właśnie w przestronnej szafie w przedpokoju. Jest miejsce na półki, wieszaki, przechowywanie butów i wiele, wiele elementów, które często w domach się walają, bo domownicy nie mają na nie pomysłu. Początkowo szafa wydawała mi się olbrzymia, ale w miarę powiększania się rodziny, okazała się strzałem w dziesiątkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis! Swoja 4- metrowa szafę tworzyłam 4 lata temu i teraz wydaje mi sie kompletnie niefunkcjonalna. Zmieniłabym w niej niemalże wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rany boskie ile ja bym dała za taką wielką szafe... Chociaż może najpierw mieszkanie która by ją zmieściła...

    A na co dzień oczywiście stosuję różne organizery ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. gdy planowałam zakup szafy wydawało mi się, że przemyślałam wszystkie opcje zagospodarowania. po kilku latach użytkowania widzę rzecz, które muszę zmienić - szczęśliwie nie wymaga to zmiany szafy, a jedynie przeorganizowanie półek.

    OdpowiedzUsuń
  5. My będziemy za jakiś czas planować garderobę i już się zastanawiam, jak to wszystko sobie poukładać. Bardzo przydatne wskazówki, na pewno jeszcze tu zajrzę :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Moje marzenie to mieć taką szafę i garderobę jak Carrie Bradshaw! Wyjątkowo ciekawy blog, chciałabym, aby znalazł się na liście najlepszych blogów o wystroju wnętrz! Zapraszam na stronę http://dekordia.pl/najlepsze_blogi/, gdzie można pobierać odznakę Blogu na medal :)

    OdpowiedzUsuń