sobota, 30 kwietnia 2016

7 błędów przy urządzaniu naszej sypialni

Sypialnia to dla nas oaza spokoju, gdzie możemy odpocząć. Powinniśmy je urządzać według pewnych zasad, które umożliwią wygodny sen, a samo pomieszczenie będzie dla nas funkcjonalne.  Zobaczcie jakie błędy popełniamy najczęściej przy urządzaniu naszej sypialni. 

 1. Wielkość łóżka nie dopasowujemy do sylwetki


Musimy pamiętać, że duże łóżko będzie dla nas najlepsze. Jego długość powinna być około 20cm dłuższa od naszego wzrostu. Natomiast szerokość to minimum 70cm na osobę w łóżku dwuosobowym i 80 cm w jednoosobowym.

2. Źle dobrany materac


Od kilku lat krążyła taka opinia, że najlepsze materace są twarde. Oczywiście było to kłamstwo. Prawdą jest, że dobry materac  powinien być sprężysty, dostosowujący się do kształtów ciała (czyli nie za twardy, ani nie za miękki).

Można to dość łatwo sprawdzić. Na dobrym materacu kręgosłup osoby leżącej na boku powinien być prosty. Natomiast przy leżeniu na wznak powierzchnia materaca powinna oddawać kształt kręgosłupa.

Zatem materac  warto dobierać do ciężaru ciała – im mniej ważymy powinien być miększy.

3. Zbyt niskie łóżko


Materac nie powinien leżeć na podłodze. W ten sposób pozbawiamy sobie schowka na pościel i fundujemy sobie od razu niewygodne wstawanie.  Materac powinien znajdować się na wysokości minimum 40-45cm od podłogi.

4. Brak odpowiedniego dojścia do łóżka


W sypialni dwuosobowej należy zapewnić dostęp do łóżka z obu stron. Jeśli już nie mamy takiej możliwości i z jednej strony musi przylegać do ściany, zabezpiecz ją np. tapetą, dywanikiem.

5. Nocny stolik


Nocne stoliki są funkcjonalne, ponieważ można na nich coś położyć, np. szklankę wody, dobrą książkę lub budzik budzący nas rano. Takie rzeczy dobrze mieć pod ręką, gdy leżymy w łóżku, dlatego wiele osób nie może się obejść bez stolika nocnego lub szafki nocnej. 

6. Brak bocznego oświetlenia


Boczne oświetlenie to świetne rozwiązanie dla osób czytających wieczorem książkę, ale nie tylko.  Światło lampy powinno być tak ustawione, by nie oślepiało drugiej osoby. 

7. "Nieład" w sypialni


W sypialni mamy zbyt wiele rzeczy, często też niepotrzebnych, które zabierają nam dużo miejsca.  Dodatkowa szafka, deska do prasowania to nasza codzienność. Tymczasem prócz miejsca do spania, szafki nocnej, dużego lustra i szafy nic nam więcej nie jest potrzebne.

6 komentarzy:

 1. sypialnię to miałam...przed zrobieniem Izy pokoju, niestety matka na wygnaniu śpi w salonie...takie życie
  ale jaki pokój teraz Iza ma :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj jak ja żałuję, że nie mam sypialni :( Ale wszystko przede mną , może kiedyś się dorobię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie sypialnia jest jednocześnie pokojem dziennym, więc niestety jestem ograniczona :). Spie na kanapie, która jest dośc twarda, ale mi się po prostu źle śpi na miekkim materacu :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe informacje.
  Jako projektant branży architektoniczno-budowlanej dołożyłam bym również odpowiednią kolorystykę (czerwony odpada, chyba że ma to być miłosna alkowa ;), kierunek świata, możliwość odpowiedniego zasłonięcia okna, pozbycie się sprzętów elektronicznych, niełączenie przestrzeni odpoczynku z przestrzenią pracy, może i izolację akustyczną stropów i ścian ;) Ufff... Temat rzeka :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń