sobota, 18 czerwca 2016

Jak często i po co zmieniać pościel?

Pościel tak szybko się nie brudzi jak nasze ubrania, ale z uwagi na względy higieniczne należy ją w granicach zdrowego rozsądku zmieniać co kilka tygodni. Dlaczego taka zmiana jest potrzebna?

Zmiana pościeli jest koniecznością, gdyż jest ona źródłem roztoczy. W pościeli znajdują się mikroskopijne odpady, w tym sierść domowych pupili, resztki jedzenia i przede wszystkim zrogowaciały naskórek. Po części naskórek sam odpada od ciała, ale śpiąc w nieświeżej pościeli cały czas mamy z nim kontakt.

 Na pytanie, jak często należy zmieniać pościel, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważne jest, aby czynność tą powtarzać regularnie, nie rzadziej niż raz na miesiąc. Najlepiej, aby wymiana pościeli odbywała się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

Czym grozi zbyt rzadkie zmienianie pościeli?

Lekarze alarmują, że Polacy za rzadko zmieniają pościel, przez co narażają siebie i swoich najbliższych na liczne, bardzo poważne choroby. Jeśli zmieniamy pościel co kilka miesięcy, rośnie ryzyko zachorowania na astmę czy egzemę.

 Najbardziej na roztocza narażeni są alergicy. Można zapobiec ostrym reakcjom alergicznym, jeśli często będziemy zmieniać i prać pościel w odpowiednio wysokiej temperaturze.

Pranie pościeli

Po zmianie pościeli, zużyte poszewki należy wyprać w temperaturze co najmniej 40 stopni Celsjusza, a najlepiej w temperaturze 60 - jednakże temperaturę prania należy zweryfikować z zalecaniami producenta. Dzięki praniu w wyższej temperaturze, można skutecznie pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, które żyją w pościeli. 

Zatem jeśli zadbamy o zmianę pościeli nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie, będziemy spać zdrowo: bez roztoczy, kurzu i wydzielin w łóżku.4 komentarze:

 1. Ciekawy post. Niby blachy temat a jak ważny. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy post. Niby blachy temat a jak ważny. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niby takie oczywiste, a jak wiele osób się nie stosuje do takich zasad! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zebrałam świeżo upraną pościel, pachnie ogrodem :)

  OdpowiedzUsuń