niedziela, 11 września 2016

Jaki wybrać kolor ścian do pokoju naszego dziecka?

Kolory w pokoju dziecięcym są ważnym elementem wystroju. Dlatego bardzo ważne jest, aby kolor pokoju dziecięcego dostosować nie tylko do elementów wyposażenia, ale także i do wieku dziecka.
Gdybyśmy nawet pozostawili pokój dziecka w śnieżnej bieli, będzie kolorowy. Dziecko wniesie do niego barwy wraz ze swoimi ubrankami, zabawkami i malunkami. Dlatego wybierając kolory ścian w pokoju dziecięcym ograniczmy liczbę barw do dwóch-trzech.

Maluchy w wieku do trzech lat nie widzą pastelowych kolorów. Dlatego wybierając kolor pokoju dziecięcego, pamiętajmy że nasze dziecko, niezależnie od płci, lubi kolory zdecydowane i kontrastowe zestawienia.

Przy starszych dzieciach wybierając kolor w ich pokoju najlepiej je same zapytać, jaki lubią kolor. Preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z temperamentem. Ale nie zdziwmy się, gdy nagle się zmienią i będziemy musieli przemalowywać i zmieniać kolory ścian w pokoju dziecięcym. To się zdarza. Wybierając kolory pokoju dziecięcego możemy też kierować się psychologią koloru.

Trikiem, który pozwala ujednolicić i uporządkować pokój dziecka, jest pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym, podłogi i mebli na ten sam kolor. Na takim tle możemy sobie pozwolić na jeden czy dwa efektowne meble lub elementy dekoracyjne, które przyciągną uwagę i będą główną ozdobą pokoju.

Psychologia kolorów:
Zielony – uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa; stosowany w nadmiarze powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie
Niebieski – koi nerwy, pomaga w komunikacji, jest stosowany w terapii lęków; jeśli jest go dużo w pokoju może sprzyjać niedbalstwu, lenistwu, znudzeniu
Biały – uspokaja, łagodzi, podkreśla czyste, intensywne kolory
Żółty – wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja życzliwie, sprzyja koncentracji; odcienie żółtego (cytrynowe i kremowe) dodają energii; żółty także wzmacnia złość, kłótliwość, niepokój
Różowy – oznaka ciepła, serdeczności, troski i współczucia; róż to także snobizm i arogancja, izolowanie się, brak poczucia bezpieczeństwa i własnych wartości
Czerwony – pobudza, dlatego nie jest polecana do pokoi dziecięcych

1 komentarz:

  1. Dwa lata temu gdy przegladałem oferty to widziałem takie nowe mieszkania na sprzedaż wrocław, niestety wtedy nie było mnie stac a teraz żałuję, było ono urządzone w bardzo podobnym stylu. Może to nawet to?

    OdpowiedzUsuń