piątek, 7 sierpnia 2015

Sypialnia – oaza spokoju


Dawniej rola sypialni w projektach mieszkalnych była lekceważona. Dzisiaj ten temat jest inaczej traktowany przez nas samych. Chociaż nie zawsze jesteśmy w stanie wydzielić to „minimum” wolnej przestrzeni, gdyż trzeba ją zaaranżować w taki sposób, aby spełniała relaksujący odpoczynek oraz komfortowy sen.


Jakość naszego snu nie zależy tylko od tego ile w nim spędzamy czasu. Jeżeli źle śpimy jesteśmy podenerwowani, sfrustrowani, nawiasem mówiąc jakbyśmy wstali „lewą nogą”. Poza tym nasze zdrowie psychiczne ma duży wpływ na całkowite zdrowie.

Wielkie sypialnie są rzadkością, ale jest różnica gdy budzimy się w pustym pokoju z bólem pleców i do tego z niedobranym materacem lub w pokoju z przyjemnym kolorem ścian, w wygodnym łóżku i komfortowym materacu. Z takiego pokoju możemy wychodzić wypoczęci, zrelaksowani, pełni energii i do tego szczęśliwi.

Aby tak się stało trzeba zadać sobie pytanie, jakie miejsce będzie odpowiednie na naszą wymarzoną sypialnię. Najlepszym miejscem będzie ciche i spokojne pomieszczenie, na wschód lub północ. Podczas ciepłych dni nie będzie tam gorąco. Nieodpowiednim miejscem jest napewno blisko wejścia do domu i korytarza. Im bliżej łazienki, tym lepiej.

Sypialnia jest miejscem do odpoczynku i naszego snu. Niestety z braku miejsca często mamy w sypialni biurko z komputerem i rzeczy do pracy. Jeżeli już nie ma innego wyjścia, najlepiej optycznie oddzielić przestrzeń dla spania i do pracy.

Łóżko – główne wyposażenie naszej sypialni – powinno stać „czołem” do ściany naprzeciwko drzwi. Inne ułożenie w środku pokoju lub blisko drzwi może mieć wpływ na nasze nerwy i niezbyt dobrą atmosferę. Poza tym spanie przy oknie lub kaloryferze też nie jest idealne. Zimą suche powietrze z kaloryfera lub chłód od okna może wpływać na negatywny wypoczynek.

Jeśli chodzi o inne elementy wyposażenia naszej sypialni najlepiej gdy jest ich najmniej, gdyż świeże powietrze może płynąć łatwiej a tym samym nasze ciało podczas snu się szybciej regeneruje.


Ważną ciekawostką jest, że dorosły człowiek podczas 8 godzin spania zużyje 15-20 m3 powietrza. Jeżeli śpimy z partnerem zużyjemy dwa razy tyle. Dlatego tak ważna jest odpowiednia przestrzeń sypialni. Natomiast w pokojach dziecięcych łóżka piętrowe nie są najlepszym wyborem. Zimą, kiedy nie możemy często wietrzyć, podnosi się wydychane powietrze do dziecka śpiącego na górnym łóżku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz